(48) 744 325 234Pon - Nd 10:00 - 22:00

Czym jest atopowe zapalenie skóry? Czy dotyka określona grupę dzieci oraz osób starszych? Czy można się nią zarazić? Wiele rodziców boryka się z tymi pytaniami i często wstydzi zapytać lekarza o fachową opinię. Całkowicie niepotrzebnie! Atopia jest problemem, z którym muszą borykać się młodzi rodzice – początkowe objawy alergii mogą być typowe dla małego dziecka, jednak z czasem przy utrzymujących się objawach konieczne jest określenie, czym jest nadwrażliwość skóry.

Atopia – choroba skóry

 

atopiaW wielu przypadkach okazuje się, że jest to właśnie atopowe zapalenie skóry. Schorzenie to jest charakterystyczne przede wszystkim dla określonych regionów świata – obejmuje ono głównie Europę Zachodnią oraz północą Amerykę. Z tego prosty wniosek, iż atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej tam, gdzie obecne jest silne uprzemysłowienie oraz zaludnienie. Lekarze twierdza, iż AZS może być spowodowane znacznie spadająca jakością żywności, jak również dużym zanieczyszczeniem środowiska. Atopia jest również obserwowana częściej u dziewczynek, niż u chłopców. Ogółem dotyka ona ok. 20 % społeczeństwa. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wrodzoną – nie można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. istotne jest również, aby określić, co stanowi największy czynnik drażniący dla skóry. Pozwoli to w przyszłości skutecznie eliminować czynniki chorobowe.
Czy istnieją skuteczne metody na ograniczanie powrotu choroby? Oczywiście, ze tak – jest to przede wszystkim unikanie kontaktu skóry z czynnikami, które działają na nią drażniąco. Może być to pomieszczenie pełne dymu papierosowego, ubrania wykonane z szorstkich materiałów, ale również silnie chlorowana woda basenowa. Istotne jest także, aby w przypadku nawrotu choroby stosować leki takie jak maści czy kremy, których zadaniem jest przede wszystkim zmniejszanie obrzęku, ale również zniwelowanie odczucia swędzenia.

W przypadku codziennej pielęgnacji skóry atopowej konieczne jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków, których zadaniem jest przede wszystkim odpowiednie nawilżenie, stworzenie bariery ochronnej oraz zabezpieczenie przed działaniem czynników alergennych.